Sünnet Sonrası


1- Lokal anestezinin etkisi 2-5 saat içinde azalacağından ağrı duymaya başlar başlamaz ağrı kesici şurubunu veya fitilini veriniz. Günde 3 kez en az 2-3 gün süreyle veriniz. Daha sonra ihtiyaca göre verirsiniz.
2- Eğer sargısı var ise sünnetten 24-48 saat içinde ılıtılmış suya oturtup sargısı iyice yumuşadıktan sonra üstüne biraz zeytinyağı veya kantaron yağı döküp sargısını çıkartın. Sargıyı çıkarmaktan korkmayınız, endişelenmeyiniz.
3- Sargısı yok ise kreme hemen, Sargısı olanlarda ise sargı çıktıktan sonra ince bir tabaka halinde krem sürmeye başlayınız.
4-Sünnet sonrasında sargı bezini veya iç çamaşırını boyayan minik kanamaların bir önemi yoktur, ancak sızıntı şeklinde akarak devam eden bir kanama varsa bizi arayınız.
5- Sünnet sonrasında lokal anestezi ve cerrahi işleme bağlı şişme olması normaldir. 1 hafta içinde düzelir.
6- Pipisinin kökünde iğne giriş yerinde oluşan morluk 2-3 hafta içinde düzelir. Ayrıca pipisinin başında ve ön tarafında sarı renkte oluşan sulanma normal iyileşme sürecidir enfeksiyon değildir, banyo yaptıkça düzelir.
7- Pipi derisinde sünnetten önce darlık ve yapışıklık olan çocuklar da pipi başında uzun süren morluk ve kabuklanma olabilir, endişelenmeyiniz.
8- Sünnet sonrası kilolu çocuklarda ya da pubik yağlanmanın fazla olması nedeniyle pipi içeri kaçabilir ve sargı erken düşebilir, endişelenmeyin.
9- Sünnet sonrası pipi içeri kaçıyorsa sünnetin 14. gününden itibaren 2 -3 ay boyunca yara iyileşmesi sağlanıncaya kadar her gün dışarı çıkarılmalıdır, aksi halde ikinci ve gereksiz işlem yapmak gerekecektir.
10- Sünnet sonrası pubik yağlanma nedeniyle içeri kaçan pipiler de sünnet derisi az bazen çok kesilmiş gibi görüntü verir. Endişelenmeyiniz, ergenlik döneminde pipi dışarı çıkacağından sünnet derisi yerine oturmuş olacaktır.
11- Sünnet sonrası üzerini giyebilir, her şey yiyip içebilir, tuvalete gidebilir, üç gün sonra hızlı duş veya oturma banyosu şeklinde banyo yapabilir. Bezli çocuklarda pipinin beze yapışmasını önlemek için köpük bardağın arka kısmı kesildikten sonra ağız kısmını pipinin üzerini koruyacak şekilde yerleştirip bezi kapatılabilirsiniz. Büyük çocuklarda ise sünnet külodu giydirebilirsiniz.
12- 20 gün sonra kontrole getiriniz.
13- Aklınıza takılan bir şey olursa 0533 384 38 33 nolu cep telefona WhatsApp’tan fotoğraf atabilir veya arayabilirsiniz.
14- İnstagram hesabımızdan opdraliciftci takip edebilirsiniz.


Kullanılacak ilaçlar:
1. 0-3 ay için 3*1/2 paranox fitil
2. 3-6 ay için 3*2/3 paranox fitil
3. 6-12 aylar paranox spp 3*1 ve pedifen ssp 3*1/2 ölçek 4 saatte bir dönüşümlü
4. 1-3 yaş arası pedifen 3*1 ölçek calpol ssp 3*1 ölçek 4 saate bir dönüşümlü verilsin
5. 4-6 yaş arası pedifen 3*1,5 ölçek calpol 3*1,5 ölçek 4 saate bir dönüşümlü verilsin
6. 7-12 yaş arası ıbu-fort 3*1 ölçek calpol 6 plus 3*1 ölçek 4 saate bir dönüşümlü verilsin
7. Tüm yaş gruplarında krem günde 3 kez 10-14 gün boyunca sünnet yerine sürülecek

BİZE ULAŞIN

Copyright © 2022 Op.Dr Ali Çiftçi Sünnet Kliniği