Sünnet Nedir?

Sünnet Nedir?

Sünnet nedir?


Penisin başını örten uç kısmındaki sünnet derisinin kesilip çıkartılması şeklinde tarif edilebilecek olan cerrahi bir işlemdir. Dünyada ve ülkemizde en sık yapılan ve en eski cerrahi işlemlerden biridir.


Fizyolojik Fimozis nedir?


Prepisyumun yani pipinin başını örten sünnet derisinin geri çekilememesini veya dar olmasını tariflemek için kullanılan bir terimdir. Bebek büyüdükçe fizyolojik olan bu durum giderek azalır. Sünnet derisi 6 aylık bebeklerin %25’inde 1 yaşındaki bebeklerin %50 sinde 4 yaşındaki  bebeklerin %96’sında tamamen geri çekilebilir.


Gerçek Fimozis nedir?


Prepisyumun uçundaki açıklığın bebeğin idrar yapmasını güçleştirecek ve buna bağlı olarak balopostit geçirmesine neden olacak kadar dar olduğu durumu tanımlamak amacıyla kullanılır. Sünnet derisinin zorlanarak açılması ise çatlaklara kanamaya ve fibrozise neden olan bir girişimdir. Sünnet olmak zorunda oldukları toplumda bu girişim yerine sünnet önerilebilir.


Sünnet derisi altında kireçlenme nedir?
Sünnet derisi altında biriken ve dışarıdan beyaz görünen bu şişlikler sünnet derisi incileri adı verilir   halk arasında kireçlenmede denir. Sünnet derisindeki yapışıklığın azalmasına faydalıdır. Yapışıklık çözüldükçe kendiliğinden dışarı akar. Bunları temizleme zorunluluğu yoktur.  Fakat bazen sünnet derisi iltihabına neden olabilirler.


Gömük penis nedir?


Dışarıda görünmeyen penis anlamına gelir. Gömüklük penis derinin penisin tabanına yeterince tutunamamasına, kasık bölgesinde fazla yağlanmaya veya hızlı kilo almaya bağlı bazende mikropenise bağlı olarak oluşabiliyor. İlk 1-2 aylık dönemde pipi dışarıda görünüyor ise sünnet olsun olmasın genellikle kilo alımına bağlı ilerleyen aylarda bu gömüklük oluşabiliyor ve zamanla kendiliğinden düzeliyor. Çoğu aile sünnet olana kadar dışta sallanan boş deri parçasını penis zanneder. Durumu sünnetten sonra fark eder ve bunun sünnetteki bir hatadan kaynaklandığını sanır. Oysa gerçek böyle değildir. Sünnetsiz bir çocukta dışta sallanan deri iki parmak arasında sıkıştırıldığında penis gövdesi arada kalmıyorsa gömülü penis demektir. Sünnet olmayanda penis köküne bastırıldığında boş sünnet derisi doluyorsa sünnet olanlarda pipinin başı tam olarak ortaya çıkıyorsa endişeye gerek yok demektir. Penisin yapısal bozukluğundan kaynaklanan gömük penislerde ise sünnet yaklaşımı altta yatan nedene göre düzeltme işlemi yapılır.

 

 

BİZE ULAŞIN

Copyright © 2022 Op.Dr Ali Çiftçi Sünnet Kliniği