• Op.Dr.Ali Çiftçi Facebook
  • Op.Dr.Ali Çiftçi Instagram

Sünnet Nedir?

Sünnet Nedir?

Sünnet nedir?


Penisin başını örten uç kısmındaki sünnet derisinin kesilip çıkartılması şeklinde tarif edilebilecek olan cerrahi bir işlemdir. Dünyada ve ülkemizde en sık yapılan ve en eski cerrahi işlemlerden biridir.


Fizyolojik Fimozis nedir?


Prepisyumun yani pipinin başını örten sünnet derisinin geri çekilememesini veya dar olmasını tariflemek için kullanılan bir terimdir. Bebek büyüdükçe fizyolojik olan bu durum giderek azalır. Sünnet derisi 6 aylık bebeklerin %25’inde 1 yaşındaki bebeklerin %50 sinde 4 yaşındaki  bebeklerin %96’sında tamamen geri çekilebilir.


Gerçek Fimozis nedir?


Prepisyumun uçundaki açıklığın bebeğin idrar yapmasını güçleştirecek ve buna bağlı olarak balopostit geçirmesine neden olacak kadar dar olduğu durumu tanımlamak amacıyla kullanılır. Sünnet derisinin zorlanarak açılması ise çatlaklara kanamaya ve fibrozise neden olan bir girişimdir. Sünnet olmak zorunda oldukları toplumda bu girişim yerine sünnet önerilebilir.


Sünnet derisi altında kireçlenme nedir?
Sünnet derisi altında biriken ve dışarıdan beyaz görünen bu şişlikler sünnet derisi incileri adı verilir   halk arasında kireçlenmede denir. Sünnet derisindeki yapışıklığın azalmasına faydalıdır. Yapışıklık çözüldükçe kendiliğinden dışarı akar. Bunları temizleme zorunluluğu yoktur.  Fakat bazen sünnet derisi iltihabına neden olabilirler.


Sünnetin Tarihçesi


İlk sünnetler M.Ö 4000 yıllarında antik Mısır’da yapıldığı kanıtlanmıştır. Tıbbı nedenler dışında dini veya kültürel inançlarla yapılan rituelik sünnet ilk olarak müsevilerde başlamıştır. Sünnet  19. YY dan itibaren  ABD ve İngilizce konuşulan ülkelerde tıbbı nedenlerle yaygınlık kazandı. Tıbbı dini veye kültürel sebeplerden dolayı şu an dünyadaki her 6 erkekten biri sünnetlidir.


Tıbbi Endikasyonlar:


Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu geçirmek;
Üriner sistemde konjenital anomalili olması
3 yaştan sonra fimozisin devam etmesi
Parafimozis ve tekrarlayan balanittir. 

 

 

BİZE ULAŞIN

Copyright © 2019 İsmira Sünnet Kliniği