Sünnet Sonrası Bakım ve Öneriler


1- Lokal anestezinin etkisi 1-3 saat içinde azalacağından ağrı duymaya başlar başlamaz ağrı kesici şurubunu veriniz. Yarım saatte etkisini gösterir. Günde 3- 4 kez 2 gün boyunca veriniz. Diğer günler ihtiyaca göre tekrar verebilirsiniz.

2-Sünnet akşamı krem ve kantaron yağına başlayalım, kantaron yağını kremden 1 saat önce veya sonra sonra kullanınız, kremle birlikte 7 gün boyunca günde 3-4 kez devam ediniz.

3-Sünnet sonrasında iç çamaşırını boyayan minik kanamaların bir önemi yoktur, ancak sızıntı şeklinde akarak devam eden bir kanama varsa bizi arayınız.

4-Sünnet sonrasında lokal anestezi ve cerrahi işleme bağlı şişme olması normaldir. 1 hafta içinde düzelmeye başlar. Ayrıca pipisinin başında ve ön tarafında sarı renkte oluşan sulanma normal iyileşme sürecidir enfeksiyon değildir. 1 hafta içinde düzelir. Pipisinin kökünde iğne giriş yerinde oluşan morluk 2-3 hafta içinde düzelir.

5-Sünnet derisinde darlık ve yapışıklık olan çocuklar da pipi başında uzun süren morluk ve kabuklanma olabilir. Pipi başı bazen mor bazen soluk bazen pembe görülür hepsi normaldir.

6-Sünnet sonrası kilolu çocuklarda ya da pubik yağlanmanın fazla olması nedeniyle pipi içeri kaçabilir endişelenmeyin. Çocuk büyüdükçe kendiliğinden düzelir.

7-Gömük pipilerde ve kilolu çocuklarda sünnetin 5. gününden itibaren kontrole gelinceye kadar sünnet derisine geri çekme masajı yapalım. Aksi halde ikinci ve gereksiz işlem yapmak gerekecektir. (Sünnet bakımını anlatırken geri çekme masajını önerdiklerimiz uygulasın)

8-Sünnet sonrası pubik yağlanma nedeniyle içeri kaçan pipiler de sünnet derisi az kesilmiş gibi yalancı bir görüntü oluşabilir ergenlikte sünnet derisi yerine oturmuş olacaktır.

9-Sünnet sonrası tuvalete gidebilir, 2-3 gün sonra hızlı duş veya 10 dk oturma banyosu şeklinde banyo yapabilir. Bezli çocuklarda pipinin beze yapışmasını önlemek için köpük bardağın arka kısmı kesildikten sonra ağız kısmını pipinin üzerini koruyacak şekilde yerleştirip bezi kapatılabilirsiniz. Büyük çocuklarda ise sünnet kilodu giydirebilirsiniz.

10-Dikişler 15-20. Günden sonra kendiliğinden düşmeye başlıyor. 1 ay sonra kontrole getiriniz.

BİZE ULAŞIN

Copyright © 2022 Op.Dr Ali Çiftçi Sünnet Kliniği