• Op.Dr.Ali Çiftçi Facebook
  • Op.Dr.Ali Çiftçi Instagram

Safra kesesi hastalıkları

Safra kesesi hastalıkları

Safra kesesi hastalıkları
Safra kesesi karaciğerin altında bulunan bir organdır. Karaciğerde üretilen safranın depolanması ve yoğunlaştırılmasını sağlar, safra sindirime yardımcı olur ve özellikle yağların bağırsak sisteminden emilimini sağlar. Safra kesesinde depolanan safra yemek yendikten sonra safra kesesinden bağırsağın ilk kısmına doğru salgılanır. Çocukta safra kesesi hastalıkları iltihap, enfeksiyon, safra taşları veya safra yollarının tıkanmasıdır. Safra kesesi hastalıkları içinde kolesistit (iltihap veya enfeksiyon), safra taşları, bilier diskinezi (safra kesesinde safra atımın sağlayan gerekli hareketlerin olmaması), safra kesesi içine doğru büyüyen dokular (safra kesesi polipleri) vardır.

 

Kolelitiazis ( safra taşları)
Safra taşları erişkinlerdeki kadar sık olmasa da çocuklarda da görülür. Genellikle çocuklarda safra taşlarının çok belirgin bir nedeni yoktur. Bazı kalıtsal kan hastalıklarında (sferositoz ve orak hücre hastalığı gibi) görülebilir. Diğer risk faktörleri arasında şişmanlık, aile öyküsü, alınan bazı ilaçlar sayılabilir. Bebek ve küçük yaş gruplarındaki safra kesesi taşlarının çoğunluğu pigment taşlarıdır. Bu tip taşlar, unkonjuge bilirubinin kalsiyum ile birleşerek safra kesesi içinde çökmesiyle oluşurlar.

 

Klinik
Safra kesesindeki taşlar hiç belirti vermeyebilir veya ara ara karın ağrısı huzursuzluk ve dispeptik şikayetlere neden olur. Akut kolesistitte klinik şikayetler, akut apandisite benzer. Karın ağrısı, kusma ve hafif ateştir. Yüksek ateş ve sarılık eklenmişse akla kolanjit veya koledok tıkanıklığı gelmelidir.

 

Tanı
Hastaların çoğunluğunda tanı semptomlar başladıktan sonra ultrasonografi ile konur.

 

Tedavi
Belirti veren taşlarda ameliyatla safra kesesinin alınmasıdır, bu ameliyata kolesistektomi denir. Kolesistektomi kapalı (laparoskopik) veya açık cerrahi teknik olmak üzere iki türlüdür.
Hemolitik anemilerde ise safra kesesindeki taş belirti vermesede splenektomi yapılacaksa aynı zamanda kolesistektomi yapılması en doğru seçenektir.

 


Safra kesesi hidropsu
Safra kesesinin akut hidropsu, kesenin taş, konjenital anomali, bakteri veya inflamasyon olmadan şişmesi olarak tanımlanır. Etyolojisi belli değildir.

 

Klinik
Karın ağrısı, bulantı kusma ateş bazen sarılık ve sağ üst kadranda palpe edilen bir kitle yer alır. Ağrı daha çok sağ üst kadranda ve kolik tarzdadır.

 

Tedavi
Tedaviye sıvı elektrolit desteği, nazogastrik dekompresyon ve geniş spektrumlu antibiyotikler gibi konservatif yöntemlerle başlanır. Klinik tablosunda düzelmeyenlere kolesistektomi uygulanır.

BİZE ULAŞIN

Copyright © 2019 İsmira Sünnet Kliniği