• Op.Dr.Ali Çiftçi Facebook
  • Op.Dr.Ali Çiftçi Instagram

Over kist ve tümörleri


Over Kist ve Tümörleri Nedir?

Bebeklerde, küçük çocuklarda ve ergenlerde over kitleleri overin büyümesidir (over; kızlarda yumurta depolayan ve yumurtaların salınımını sağlayan, dişi hormonlarını üreten organ). Bu kitleler kistik (içi sıvı dolu kese) veya tümörler (yumru) şeklinde olabilir.

 

Over Kistleri

İçi sıvı dolu, genellikle iyi huylu (kanser olmayan), çoğunlukla yumurtlamadan sonra kendiliğinden gerileyen yumurtadan kaynaklanan keseciklerdir. Yenidoğan kız bebeklerde overde çok sayıda kist olabilir, bu kistler doğum öncesi yapılan ultrasonografide görülür. En büyüğü 5 cm’e kadar uzanan kistlerin çoğu herhangi bir problem yaratmaz. Ergenlik çağında kistler hormonların etkisiyle gelişir.

 

Çocuklarda Over Tümörleri

Tümörler iyi huylu ve kötü huylu şeklinde olabilir. Tek overde veya her ikisinde de tek olarak veya küme gibi çok sayıda görülebilir. Sekiz yaşından önce saptanan over kitlelerinin beşinden dördü (%90) iyi huyludur. Over tümörlerinde erken tanı ve erken tedavi önemlidir. Çeşitli tipleri vardır; epitelyal tümörler, germ hücreli tümörler ve stromal tümörler. Çocuklarda ve ergenlerde saptanan over kanserlerinin iyileşme oranları erişkinlerdekinden daha yüksektir.

 

Over Kitlelerinin Bulguları Nelerdir?

Kitlenin yerine büyüklüğüne, tipine ve komplikasyonlarına göre çeşitli bulgulara neden olabilir. Karnın alt tarafında basınç veya dolgunluk hissi ve ağrı, Karnın alt kısmında sert ağrısız şişlik veya kitle, sık idrara gitme veya idrar yapamama, sürekli devam eden karın ağrısı görülebilir. Buna ek olarak daha nadir olarak bulantı kusma ve kansızlık ortaya çıkabilir. 8 yaşından küçük çocuklarda over kist veya kitlelerinin hormon salgılamasına bağlı olarak göğüslerde büyüme, genital bölgede kıllanma, vajinal kanama ve akıntı, anormal menstural kanama görülebilir.

 

Over Kist ve Tümörlerinin Belirtileri  

Karnın alt tarafında basınç veya dolgunluk hissi ve ağrı, karnın alt kısmında sert ağrısız şişlik veya kitle, sık idrara gitme veya idrar yapamama, sürekli devam eden karın ağrısı, kansızlık, bulantı kusma ve kabızlık görülebilir. Ayrıca 8 yaşından küçük çocuklarda over kist veya kitlelerinin hormon salgılamasına bağlı olarak göğüslerde büyüme, genital bölgede kıllanma, vajinal kanama ve akıntı, anormal menstural kanama görülebilir.

 

 

Tanı Nasıl Konur?

Antenatal dönemde tanı alan kistler postnatal dönemde aralıklı pelvik ultrason takibine alınır. Over kistlerinin çoğunluğu bulgu vermeden küçülerek kaybolur. Kasığa vuran sürekli devam eden karın ağrısı varsa karın ultrasonu yapılması tanı için ilk adımdır. Eğer ultrasonda sadece sıvı dolu kese görülüyorsa 2-8 hafta içinde ultrasonografi tekrar edilerek kistin durumu, büyüklüğü küçülüp küçülmediği kontrol edilir. Kitle sıvı dışında doku görüntüsü de veriyorsa ileri görüntüleme ve kan tetkikleri gereklidir. İdrar ve kan tetkikleri, bilgisayarlı tomografi, laparoskopi gerekirse biyopsi veya kitle eksizyonu (çıkarılması) bundan sonra yapılması gerekenlerdir.

 

Over Kist ve Tümörlerinin Yol Açtığı Sorunlar

Over torsiyonu (yumurtalığın sapı ekseninde dönmesi), kistin patlaması ve hastada akut karına sebep olması, kist içine kanama, tümörün büyüyerek diğer organlara bası yapması ve kötü huylu tümörlerde uzak organlarda metastaz gibi hayati tehdit edebilecek riskler söz konusu olabilir. 

Over torsiyonu büyüyen overin kendi etrafında dönerek kan dolaşımının şıkışması nedeniyle ortaya çıkar. Kan dolaşımı bir süre sonra durur ve overin kanlanması kesilir. Bu durumda önce hafif sonra şiddetli karın ağrısı olur, mide bulantısı ve kusma eklenir. Kistin patlaması ikinci önemli sorundur. Kist içindeki sıvı karın içine boşalır. Karın ağrısı başlar kist duvarından kanama şiddetli olabilir. Karın ağrısı ve kistten şiddetli kanama acil müdahale, yoğun bakım ve ameliyat gerektirir. Kistler çok çeşitlidir. Ameliyatla çıkarılan kistlerin patolojik-mikroskopik incelenmesi ile kesin tipi belli olur.

 

Over Kist ve Tümörlerinin Tedavisi

Over kistleri ve tümörleri cerrahi olarak çıkartılarak veya içindeki sıvı boşaltılarak tedavi edilir ancak kisti boşaltmanın tekrarlama riski vardır. İyi huylu tümörlerde ve kistlerde ameliyat sırasında overin korunması ve çıkarılmaması ana amaçtır. Kötü huylu tümörlerde ise tümörün yayılımına göre tek taraf over veya diğer organlarda çıkartılabilir. Ayrıca bölgedeki lenf bezleri de hastalığın yayılımına göre çıkartılabilir.

 

İşlemden Beklenen Faydalar: Hastada şikayetlere neden olan kitle vücuttan uzaklaştırılmış olacak ve olası over torsiyonu, kistin patlaması, kist içine kanama, tümörün büyümesi ve yayılması gibi gelişebilecek durumların önüne geçilmiş olacaktır.

 

BİZE ULAŞIN

Copyright © 2019 İsmira Sünnet Kliniği