• Op.Dr.Ali Çiftçi Facebook
  • Op.Dr.Ali Çiftçi Instagram

Varikosel

Varikosel

Varikosel Nedir?

 Varikosel testis venlerinin genişlemesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Nedeni tam olarak belli değildir. Herhangi bir nedenle oluşan testis venlerindeki yüksek basınç, bu damarlarda valv sistemini bozarak genişlemeye yol açar ve varikosel oluşturur. Genellikle 10 yaşından küçük çocuklarda görülme oranı %1 gibi nadir bir orandır. Varikosel %90 oranında solda, %10 iki tarafta birden, %1 ise sağ tarafta görülür. Varikosel 10-15 yaş arasında çoğu zamanda 12 yaşında ortaya çıkar ve erişkin erkeklerin yaklaşık yüzde 15'inde görülür. İnfertil (kısır) erkeklerde görülme oranı ise %20-40 kadardır. On yaşından küçük çocuklarda varikosel tespit edildiği zaman Wilms tümörü, Nöroblastom ve hidronefrotik böbrek gibi testisin venöz dönüşünü engelleyen bir kitle düşünülmelidir. Sağ taraftaki, varikoselde de retroperitoneal bir kitle akla gelmelidir.

 


Tanı

 Varikosel tanısı fizik muayene ile konur ve ayrıca doppler ultrasonografiden faydalanılır.

 

Klinik ve İzlem

 Testiste volüm kaybı saptanmayan ve asemptomatik varikoseli bulunanlar, yılda bir kez yapılan fizik muayeneye ek olarak yaşı uygun hastalarda yıllık spermiogram yapılması da önerilmektedir.

 

Cerrahi Tedavi

 Hastada kronik ağrı varsa, iki taraflı varikosel mevcutsa, semen analizinde bozukluk varsa, testiste atrofi (testisin küçülmesi) varsa, grade 3 varikosel mevcutsa ve erişkin de infertilite (kısırlık) varsa ameliyat önerilir. Varikoselin cerrahi tedavisi cerrahınızın tercihine göre açık teknik veya kapalı (laparoskopik) teknikle yapılabilir

 

Başarı Oranı ve Beklenen Faydalar

Genişlemiş damarların kesilerek bağlanması ve bu sayede testisin küçülmesini önlemek ve sperm yapı ve fonksiyonlarınızın korunmasını sağlamaktır. Ameliyattan sonra sperm parametrelerinde düzelmenin ortaya çıkması için en az 3 ay süre geçmesi gereklidir. Genel olarak hastaların %50-80’inde sperm parametrelerinde iyileşme olmaktadır.

 

Ameliyata Ait Komplikasyonlar

Hidrosel:  Tercih edilen cerrahi yönteme bağlı olarak operasyondan sonra skrotumda (yumurtalik torbasi) sıvı toplanması gelişebilir. (%3-15)

 

Testiküler atrofi: Testiküler arter yaralanabilir ya da ligasyonu testiküler atrofi ve/veya spermatogenezin bozulmasına neden olabilir. (%14)

 

Nüks: Cerrahiden sonra varikosel tekrarlayabilir. ( %1-45)

 

BİZE ULAŞIN

Copyright © 2019 İsmira Sünnet Kliniği