• Op.Dr.Ali Çiftçi Facebook
  • Op.Dr.Ali Çiftçi Instagram

Gastro Özofageal Reflü

Gastro Özofageal Reflü

Gastroözefageal reflü nedir


Gastroözofageal reflü, mide içeriğinin ters olarak yemek borusu alt ucuna doğru hareketidir. Normalde günde yaklaşık 10-15 kez gözlenebilen doğal bir olaydır. Gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH); bu olayın farklı nedenlerle patolojik hale gelerek yemek borusunda değişiklikler yapması, yemek borusu ve solunum yollarına ait şikayetlere yol açmasıdır.


Klinik


Bu hastalığının en sık bulgusu geğirme, kusma, göğüste yanma hissi, yemeğe karşı isteksizlik, hıçkırık, yiyeceklerin ağza gelmesi geviş getirme hareketleri, öğürme ve kronik öksürüktür. Daha nadir olarak hırıltı, boğaz ağrısı-yanması, ses kısıklığı, tekrarlayan pnömoni -zatürre- atakları, astım krizlerinin şiddetlenmesi ve yemek borusunda daralmaya bağlı yutma güçlüğü olmasıdır.


Tanı


Tanıda en sık baryumlu özefagus mide dodenum grafisi çekilmesi ve 24 saat pH monitörizasyonu yardımcıdır. ÖMD grafisi anotomi hakkında daha fazla bilgi veriri. ve 24 saat pH monitörizasyonu ise reflü ile solunum şikayetleri arasındaki ilişkiyi en iyi gösteren yöntemdir.


Tedavi


Konservatif tedavi


24 saat boyunca yarı oturur pozisyon prone pozisyonunda kalmak
Yiyeceklerin katılaştırılması ve sık sık azar azar beslenmeye rağmen düzelme olmaz ise ilaç tedavisi eklenir.


Cerrahi tedavi


GÖRH tanısı konarak ilaç tedavisi uygulanmış olmasına rağmen, çocukta kilo alamama, yediği gıdaların soluk borusuna kaçması nedeniyle sık sık akciğer enfeksiyonu geçirme, solunum sıkıntısı gibi hastanın gelişimini etkileyen ve hayatı tehdit edebilecek sonuçlara neden olabilen durumlar cerrahi tedavi gereksinimine yol açar.

 

BİZE ULAŞIN

Copyright © 2019 İsmira Sünnet Kliniği