• Op.Dr.Ali Çiftçi Facebook
  • Op.Dr.Ali Çiftçi Instagram

Tiroglossal Kist

Tiroglossal Kist

Tiroglossal Kist

Tiroglosal kanal, tiroid ile bezin ilk geliştiği yer olan dil kökü arasında uzanır ve yolu üzerindeki hyoid kemiğe sıkıca yapışıktır.  Normalde tiroid bezinin gelişimi sırasında tiroglossal kanal oblite olur ve kaybolur. Kanalın kaybolmayıp açık kalması haline tiroglossal kist adı verilir. Tiroglossal kistler boyunda orta orta hatta en sık görülen lezyonlardan biridir. Yenidoğan döneminde görülmesi nadirdir. Sıklıkla 4 yaş civarında ortaya çıkar.

 

Tanı

Fizik muayene ile genellikle tanı konur. Lenfadenopati, dermoid kist ve ektopik tiroid dokusu ile ayırıcı tanı açısından boyun usg bakılması iyi olur.

 

Klinik

Fizik bakıda orta hatta 1-3 cm çapında yüzeyi düzgün dil hareketleri ile ilişkili bir kitle mevcuttur. Enfekte olduklarında apseleşebilirler ve bazende cilde fistülize olurlar.

 

Tedavi

Enfeksiyon varsa önce enfeksiyon tedavi edilir, sonra operasyon yapılır. Bu hastalığın tek tedavisi cerrahidir. Operasyon boyuna yapılan kesinin ardından kitlenin ve hiyoid kemiğinin bir kısmının çıkarılmasını kapsar (Sistrunk operasyonu).  Ameliyat yerine radyoterapi (ışın tedavisi) veya kitle içine sklerozan (büzüştürücü-küçültücü) madde enjeksiyonu kullanılamaz. Tekrar etme oranı %5’tir.

Cerrahi tedavi yapılmazsa üst solunum yolları enfeksiyonları ile kitlede büyüme, enfeksiyon, akıntı oluşabilir ve bu nadir de olsa boyunda ciddi enfeksiyon veya apselere sebep olabilir. Ayrıca cerrahi tedavi görülmezse kitleden ileride %1 oranında malign dejenerasyon (kötü huylu tümör oluşumu) görülebilir.

BİZE ULAŞIN

Copyright © 2019 İsmira Sünnet Kliniği