Dil Bağı Nedir?

Dil Bağı Nedir?

Dil Bağı Nedir?

 

Halk arasında dil bağı olarak bilinen, dilin alt kısmında görülen bağın olması gerektiğinden daha önde  kısa ve fibrotik (dokusu bozulmuş) olmasıdır. Bu durum dil hareketlerinin kısıtlanmasına yol açabilir. Dil hareketlerinin kısıtlanması yenidoğan ve bebeklerde emme bozukluğu  büyük çocuklarda ise konuşma bozukluğu yaratabilir.

 

Dil Bağı’ nda Tanı Nasıl Konur?

 

Basit bir muayene ışığı altında ve  dil basacağı yardımıyla dil bağı görülebilir. Dil ise çatallanmış “V” şeklini almıştır.

 

Ne zaman yapılmalıdır?

 

Dil bağı olup da  herhangi bir problem yaşamadan hayatını sürdüren çocuklar olmakla birlikte dil hareketlerinin kısıtlanması  bazı çocukların konuşmasını ve beslenmesini etkileyebilir ancak çocukların çok az bir kısmında müdahale etme gereği ortaya çıkar. Dil bağı olan çocukların bir kısmında dilin fonksiyonları etkileneceğinden  tanı konduğu an  emme bozukluğu varsa hemen yapılmalı  veya  konuşmayı öğrenme dönemlerinde konuşma bozukluğu yaşıyorsa bu dönemde  yapılması uygundur.

 

Dil Bağı Ameliyatı

 

Dilin altında, dil hareketlerini kısıtlayan bağın cerrahi yöntem ile kesilmesi işlemidir. Özellikle, 6 aya kadar olan ve dil bağı ince ve şeffaf olan bebeklerde, lokal anestezi altında yapılması önerilir.  Daha büyük çocuklarda  ve   dil bağı  kalın olanlarda kanama kontrolü için ayrıca yara dudaklarının açılmaması için  dikiş gerektirdiğinden  genel anestezi ile yapmak daha uygun olur. Genellikle ağrısız ve kanamasız bir müdahaledir.

 

BİZE ULAŞIN

Copyright © 2022 Op.Dr Ali Çiftçi Sünnet Kliniği