• Op.Dr.Ali Çiftçi Facebook
  • Op.Dr.Ali Çiftçi Instagram

Hipospadias (Peygamber Sünneti)

Hipospadias (Peygamber Sünneti)

Hipospadias (Peygamber Sünneti)

 

Hipospadias (peygamber sünneti), çocuğun idrar yaptığı deliğin penisin ucunda değil de alt kısmında herhangi bir seviyede  olmasıdır. Bu delik ile penis ucu arasındaki bölgede idrar kanalı tam olarak oluşmamıştır. En uçtaki sünnet derisi tam oluşmamıştır. Halk arasındaki yarım sünnetli veya peygamber sünnetli deyimi buradan gelmektedir. Hipospadias yenidoğan 1000 çocuğun 3′ de görülmektedir. Hormonal çevresel ve genetik faktörlerin etkisi olmaktadır. Yerleşimine göre şiddeti değişkendir.  İdrar deliği penisin ucundan ne kadar uzaksa eşlik eden anomaliler (inmemiş testis ve ingüinal herni) o kadar fazladır. Kordi dediğimiz penis eğriliği hastaların yaklaşık 1/3’ne eşlik eder.  Hipospadiasta üretral açıklık penisin alt tarafındadır. Çoğunlukla penisin uç tarafına yakındır.  Daha seyrek olarak penisin orta kısmında veya penisin en alt kısmında bulunabilir. Nadiren makata yakın kısımda üretral açıklık yerleşebilir.

İdrar deliği penisin ucuna ne kadar yakınsa operasyonun başarısı o kadar fazladır. Takibe alınan hastalar belirli dönemlerde  muayene edilerek pipisi uygun bir büyüklüğü ulaştığında opere edilir. Çoğunlukla ameliyat  6 ay-2 yaş aralığında  yapılmaktadır. Çocuklarda psikososyal etkileşim olmaması için okul çağından önce ameliyatların tamamlanması önerilir.  Sünnet derisi operasyonda kullanıldığından sünnet yaptırmamaları tavsiye edilir.

 

Tedavi


Yapılacak operasyonla amaçlanan  idrar çıkış deliğini normal yerine getirmek, ileriye doğru idrar akımını sağlamak ve varsa  penisteki eğrilik düzeltilerek cinsel birleşme için düzgün bir penis oluşturmaktır.  Operasyondan sonra mesaneye bir sonda yerleştirilir. Yaklaşık 1 hafta sonra sondası çekilir.
Ameliyat sonrası en sık karşılaşılan komplikasyonlar üretrokutaneöz fistül, üretral striktür, yara enfeksiyonu, kanama, meatal darlık,  persistan kordi ve peniste rotasyon bozukluğudur.

BİZE ULAŞIN

Copyright © 2019 İsmira Sünnet Kliniği