Umblikal Herni


Umblikal Herni Nedir?


Göbek fıtığı karın duvarının doğumdan önce anne karnındaki dönemde kapanmaması sonucu olur. Bu göbekte bir şişlik oluşturur. Karın içindeki bağırsak karın duvarındaki bu zayıf noktadan dışarı doğru çıkınca şişliğe neden olur. Karın duvarındaki bu açıklık doğumdan itibaren vardır, bazen çok geniştir ve hemen fark edilir, bazen de ilk başta görülemeyecek kadar küçüktür ve yaşla birlikte daha belirginleşir. Prematürelerde ve düşük doğum ağırlıklı bebeklerde daha sık görülür.
Göbek fıtığı özellikle küçük ise kendiliğinden kapanabilir.  Bir ameliyat gerekmeyebilir. Eskiden halk arasında  göbeğin üzerine metal para koyup kapanması için beklenirdi, bebeğin cildini tahriş etmekten başka işe yaramadığı için bu uygulamayı ben önermiyorum göbek fıtığı kendiliğinden kapanacaksa kapanıyor yoksa para koymanın faydası yok. 2 yaşından sonra 1.5- 2 cm’den daha geniş  olan göbek fıtıklarının  tedavisi ameliyattır. 4 yaşından sonrada kapanmayan göbek fıtıklarının hepsi ameliyatla düzeltilmesi önerilir.


Göbek Fıtığı Nasıl Anlaşılır?


Bebeklerin göbek fıtığı ağladığında, güldüğünde, ıkındığında daha belirgin olur. Göbek fıtığı genellikle ağrısızdır, tanısı aile öyküsü veya muayene sırasında konur.


Epigastrik Fıtık


Epigastrik bölge midenin hemen önündeki bölgedir. Epigastrik fıtık karında göğüs kemiği ile göbek arasındaki dokuda zayıf olan bir alandır. Bu alanda karın içi zarının yeterli kapanmaması nedeniyle karnın gelişmesi sırasında doğumsal bir açıklık oluşur. Genellikle karın içi yağ dokusu bu açıklık içinde sıkışır ve şişlik olarak görülür duruma gelir. Çocuğunuz ağlarken, ıkınırken veya bağırırken şişlik artar. Çocuk  sakinleşince şişlik ortadan kaybolur. Genellikle başka şikayet oluşturmaz, nadiren içinde yağ dokusu sıkışırsa ağrıya neden olabilir.


Tedavi seçenekleri çocuğun yaşına göre ve problemin büyüklüğüne göre değişir. Göbek fıtığının yıllar içinde kapanması gibi bir süreç epigastrik hernide beklenmez. Eğer açıklık çok küçükse çocuk büyüdükçe daha az belirgin hale gelebilir. Ciddi komplikasyonlar nadirdir. Küçük fıtıkların içinde yağ sıkışabilir, kızarıklık ve ağrı yapar. Büyük açıklığın içine nadir olarak bağırsak girip sıkışabilir, böyle bir durumda acil ameliyat gerekir. Sorun olmadığı durumlarda en uygun ameliyat yaşı 1-1.5 yaş civarındadır.

BİZE ULAŞIN

Copyright © 2022 Op.Dr Ali Çiftçi Sünnet Kliniği